ÇOCUK
FİZYOTERAPİSTLERİ
DERNEĞİ
Tarih : 2/6/2016Anasayfa

Kurslar

Etkinlikler

Çocuk Fizyoterapisti Kimdir?

Haberler / Duyurular

Iletisim

Hukuk Köşesi

ÜYE GİRİŞİ

Hatırla

ETKİNLİK TAKVİMİ

Şubat 2016
Pt Sa Çr Pr Cu Ct Pz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29

Ana Sayfa > Aileler İçin » Merak Ettikleriniz » Çocuk Haklari Ve Özürlü Haklari Sözlesmesi

Çocuk Haklari Ve Özürlü Haklari Sözlesmesi


1- Her birey on sekiz yasina kadar çocuk olarak kabul edilir. Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir.

2- Çocuk Haklari, bütün çocuklar içindir. Dogum yerleri, konustuklari dil ne olursa olsun fark etmez. Büyüklerinin inançlari ya da görüsleri nedeniyle hiçbir çocuga ayrim yapilmaz.

3- Çocuklarla ilgili bütün yasa ve uygulamalari olusturanlar, önce çocuklarin yararini düsünmek zorundadir. Devlet, çocuklarin koruma ve bakimini üstlenenlerin sorumluluklarini yerine getirmeleri için önlemleri alir ve onlarin sorumluluklarini yerine getirip getirmediklerine bakar.

4- ÇHS’de yazili olan haklarin uygulanmasi için gereken her türlü çabanin gösterilmesi gerekir. Devlet çocuklarin bu haklardan yararlanmasini saglar.

5- Devlet, haklarin uygulanmasi konusunda çaba gösterirken basta anne baba olmak üzere çocuktan sorumlu olan kisilerin haklarina karsi saygili olur.

6- Yasamak, her çocugun temel hakkidir ve herkesin ilk görevi çocuklarin yasamini korumaktir.

7- Her çocugun bir isme ve vatandasliga sahip olma hakki vardir. Devlet, çocuk dogdugunda bu ismi kaydeder ve çocuga bir kimlik verir.

8- Çocuklara verilen isim, vatandaslik hakki ve aile baglari korunmalidir. Tüm bunlar zorla degistirilemez ve alinamaz, degistirilmek istenir ya da çocugun elinden bu haklar alinirsa devlet bu duruma karsi çikmalidir.

9- Her çocugun ailesiyle birlikte yasama hakki vardir. Anne baba çocuga bakamiyorsa, çocuk bu durumdan zarar görmesin diye ona baska bir bakim saglanmalidir. Bu durumda da her çocugun, anne ve babasiyla düzenli olarak görüsebilme hakki vardir.

10- Anne babasi ayri ülkelerde yasayan çocuklarin aileleriyle birlikte olabilmeleri için devletler kolaylik gösterir.

11- Anne ve babalarinin izni olmadan hiçbir çocuk baska bir ülkeye götürülemez. Çocuklari bu sekilde baska yerlere götüren kisilere karsi mücadele edilmesi gerekir.

12- Her çocuk, görüslerini serbestçe ifade etme, kendisini ilgilendiren her konuda görüslerinin dikkate alinmasini isteme hakkina sahiptir. Herkesin çocuklari dinleme, onlarin fikirlerini ögrenme ve onlara saygi gösterme sorumlulugu vardir.

13- Her çocugun duygu ve düsüncelerini istedigi sekilde açiklama hakki vardir. Çocuklarin da baska kisilerin zarar görmemesi için gerekeni yapmalari gerekir.

14- Her çocugun, kendi düsüncesini gelistirme ve istedigi dini seçme hakki vardir. Bu konularda çocuklari büyüten yetiskinlerin de onlara yol gösterme hakki ve sorumlulugu vardir.

15- Çocuklarin arkadaslariyla baris içinde toplanabilme, dernek kurabilme ya da derneklere üye olma hakki vardir.

16- Hiç kimse çocuklarin onurunu kiramaz, onlari küçük düsüremez, özel hayatina karisamaz. Çocuklarin bu hakki yasalarla korunur.

17- Devlet, kitle iletisim araçlarinin, çocugun gelisimi açisindan önemini kabul eder. Çocugun bunlarla çesitli bilgi ve belgelere ulasmasini saglar, kendi kültürü ve dili bakimindan bu araçlarla alabilecegi gereksinimleri karsilar. Ayrica kitle iletisim araçlarinin verebilecegi her türlü zarardan çocuklari korur.

18- Çocuklarin yetismesinden ve gelismesinden sorumlu olan büyükler, bu sorumluluklarini en iyi biçimde yerine getirirler.

19- Hiç kimse, çocuklara karsi olan sorumluluklarini onlara zarar verecek sekilde kullanamaz. Devlet çocuklarin hiçbir zarara ugramamasi için her türlü önlemi almakla yükümlüdür.

20- Her çocugun ailesinden yoksun kaldiginda ya da aile ortami onun için uygun olmadiginda devletten özel koruma ve yardim alma hakki vardir. Anne babasiyla birlikte yasayamayacak çocuklar için özenli bir arastirmayla iyi aileler bulunur.

2122- Yasadigi ülkenin disinda bir baska ülkeye gitmek zorunda kalan her çocugun, gittigi ülke tarafindan korunma hakki vardir.

23- Engelli çocuklarin özel olarak korunma ve saygi görme hakki vardir. Devlet engelli çocuklarin bakimini, egitimini saglayacak kurumlari olusturma sorumluluguna sahiptir. Engelli çocuklarin ailelerine her türlü yardim yapilir.

24- Her çocugun saglik hizmetinden yararlanma hakki vardir. Hastaliklardan korunmasi devletin ve toplumun güvencesi altinda olup çocuklarin beslenmesine, asilanmasina, çevrenin temizligine ve diger saglik kosullarina dikkat edilir. Hastalanan çocuklar tedavi edilir.

25- Çocuk haklarina uygun olarak kresler, çocuk yuvalari, yurtlar, okullar, çocuk hastaneleri olusturulur, bunlar düzenli olarak kontrol edilir.

2627- Her çocugun gelisme hakki ve sagligi güvence altinda olmalidir. Bu konuda çocuklarin daha iyi bir yasam sürdürmeleri için gerektiginde yardim edilir.

28- Her çocuk egitimini tam yapabilmek için desteklenir ve korunur. Ilkögretim parasiz ve hiçbir ayrim gözetmeksizin tüm çocuklar için hak ve zorunludur.

2930- Çocuklara verilen egitim onlarin gelisimlerini en fazla ölçüde saglayacak düzeyde olmalidir. Egitim, çocuklarin hosgörüsünü, kendi kültürüne ve farkli kültürlere saygisini, ayrimciliga karsitligini, dogaya saygisini arttiracak biçimde düzenlenir. Çocugun kendi kültürü, bulundugu ülkedekinden farkliysa gelisim ve egitim hakkinin her asamasinda buna gereken özen gösterilir.

31- Çocuklarin bos zamanlarini degerlendirebilmeleri, kendilerini gelistirebilmeleri için oyun bahçeleri, çocuk kulüpleri, kütüphaneler, spor ve kültür merkezleri açilmalidir. Her çocugun bu tür etkinliklere katilma hakki vardir.

32- Çocuklarin okula gitme, oyun oynama hakki vardir. Onlar yetiskinler gibi çalistirilamazlar. Çalismak zorunda kalirlarsa yapacaklari is onlarin sagligi ve egitimleri için sorun olusturmamalidir.

33- Bütün çocuklar her türlü zararli maddelere karsi korunur. Bu tür maddeleri üretip çocuklara veren kisiler cezalandirilir.

34- Çocuklari bedensel ve ruhsal yönden örseleyecek hiçbir yaklasima izin verilemez.

35- Devlet, çocuklari koruma ve çocuklari kaçirip onlari satan, onlari çalistirmak isteyen kisilerle mücadele etme sorumluluguna sahiptir.

36- Hiçbir kisi kendi çikarlari için çocuklari kullanamaz. Devlet böyle bir duruma karsi her çocugu korur.

37- Çocuklar hiçbir sekilde insanlik disi yöntemlerle ya da asagilanarak cezalandirilamaz. Bir çocuk suça itilmisse ona uygulanacak ceza yasina ve gelisimine uygun, onun egitimini engellemeyecek sekilde olmalidir.

38- Her çocugun baris ortaminda yasama ve savaslardan korunma hakki vardir. Çocuklarin askere alinmamasi gerekir. Devlet, çocuklari silahli çatismalardan ve sonuçlarindan korumakla sorumludur.

39- Çocuklar çesitli nedenlerle zarar görmüslerse onlarin iyilestirilmeleri için çalismalar yapilir, bir daha ayni sekilde zarar görmemeleri için önlemler alinir.

40- Yasalarla sorunu olan çocuklar bu durumdan tek baslarina sorumlu degildir. Çocuklar farkinda olarak kimseye zarar vermez. Suça itilen çocuklar, yetiskinler gibi cezalandirilamaz, özel yasalarla yeniden topluma kazandirilirlar.

41- Bir devletin yasalari burada belirtilen hükümlerden daha iyiyse, bunlar hiçbir sekilde degistirilemez.

42- Devlet, ÇHS’nin herkes tarafindan ögrenilmesini saglar.

43- ÇHS’nin uygulanmasini degerlendirmek üzere Çocuk Haklari Komitesi kurulmustur.

44- Devlet ve o ülkede yasayan insanlar Çocuk Haklari Komitesine, çocuk haklariyla ilgili durum hakkinda bilgileri vermekle sorumludur.

45- Ilgili kuruluslar Çocuk Haklari Komitesinin çalismalarina kolaylik ve yardim saglar.

NOT: Çocuk Haklari Sözlesmesi 54 maddeden olusmaktadir. Sözlesmenin bundan sonra 54’e kadar devam eden maddeleri, sözlesmenin devletler tarafindan nasil imzalanacagi, onaylanacagi ve yürütülecegi ile ilgilidir.